fbpx

Adresacja IPv6 – jak dostać?

W listopadzie RIPE ogłosił, że “skończyły” się adresy IPv4. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się jak za darmo dostać się do świata IPv6, tzn. jak uzyskać adresacje IPv6. Nawet, wtedy gdy Twój dostawca Internetu wspiera tylko IPv4.

Tomasz Mikołajek

Tomasz Mikołajek

Inżynier sieciowy lubiący dzielić się wiedzą i pomagać innym zrozumieć zawiłości działania sieci i Internetu.

W tym wpisie nie będę Cię przekonywał, że IPv6 jest wspaniałe i trzeba jak najszybciej przenieść swoją sieć i wszystkie usługi. Chcę pokazać Ci jedną opcję, którą ja stosuję do nauki IPv6.

IPv6 za darmo – skąd?

Adresację IPv6 możemy uzyskać od Hurricane Electric. Jest to amerykański operator telekomunikacyjny, który jest połączony z około 4000 sieci IPv4 i IPv6 oraz jest obecny w ponad 100 punktach wymiany ruchu. Sieć HE jest uważana za jedną z największą sieć IPv6. Oprócz komercyjnych usług takich jak tranzyt IP lub transport L2 operator świadczy darmową usługę IPv6 tunnel broker.

IPv6 tunnel broker – co to jest?

IPv6 tunnel broker to usługa polegająca na dostępie do sieci IPv6 za pomocą tunelowania poprzez sieci IPv4. Mówiąc obrazowo, zestawiamy tunel pomiędzy naszą siecią a serwerem HE. W tym tunel otrzymujemy dostęp do IPv6.

Co dostajemy od HE – tylko adresy IPv6? 

Dostajemy prefiks /48. To jest 18446744073709551616 adresów IPv6. Jeśli mamy możliwości techniczne to możemy zestawić sesje BGP i dostać pełną tablicę routingu IPv6. Mamy do dyspozycji ponad 30 serwerów z którymi możemy zestawić tunel.

Oprócz samego dostępu do Internetu IPv6 dostajemy również usługę darmowego hostingu usługi DNS

Serwer DNS od HE wspiera DDNS, czyli dynamiczny DNS. Usługa może stanowić alternatywę dla komercyjnych rozwiązań DDNS.

W ramach usług możemy przystąpić do programu certyfikacji swojej wiedzy i umiejętności związanych z IPv6. Musimy wykonać zadania np.: konfiguracja serwera www z adresem IPv6 lub konfiguracja serwera DNS IPv6. 

Hurricane Electric udostępnia informację na temat wdrożenia IPv6 w Internecie. Raport jest dostępny pod adresem.

Warunki techniczne a IPv6 od HE

Musisz mieć publiczny adres IPv4. Nie musi być to adres stały, może być zmienny. Adres musi być publiczny, ponieważ tunel jest zestawiany pomiędzy naszym routerem a serwerem w sieci HE. Nasz router musi odpowiadać na zapytania ICMP wysyłane z serwera HE, do którego jest zestawiany tunel.

Gdy tunel zostanie zestawiony dostajemy “połączeniówkę” o masce /64 i podsieci z maską /48. W podsieci /48 możemy umieścić hosty i usługi z naszej sieci.

Gdy nie wiemy jak skonfigurować tunel po naszej stronie, mamy do dyspozycji generator konfiguracji. Pomoże nam on skonfigurować urządzenia sieciowe i systemy operacyjne. 

Podsumowanie

Dzisiejszy wpis jest krótki, ale mam nadzieję, że zainteresowałem Cię tematem IPv6 od tunnel brokera. Zachęcam Cię do wejścia w świat IPv6. Coraz więcej usług jest dostępnych po IPv6.

.

Podobne wpisy

Błędy w konfiguracji sieci a podatność na ataki DDoS

Pętle w sieci pojawiały się i będą sie pojawiać. Często jest to błąd z konfiguracji. Pętle mogą zostać wykorzystane do ataku DDoS. Michał w tym wpisie wprowadzi Cię w temat.Inżynier sieciowy z 4 letnim doświadczeniem w zarządzaniu infrastrukturą sieciową Data Center...

czytaj dalej

AS-path – atrybut BGP

Dzisiaj zajmiemy się jednym z atrybutów BGP i jego wpływem na wybór ścieżki przez algorytm BGP - AS-PATH.Inżynier sieciowy lubiący dzielić się wiedzą i pomagać innym zrozumieć zawiłości działania sieci i Internetu.AS-path - co to jest? AS-PATH jest atrybutem well-know...

czytaj dalej

IS-IS protokół IGP – wprowadzenie

W dzisiejszym wpisie wejdziemy w świat IGP. Zaczniemy od Intermediate System-to-Intermediate System w skrócie IS-IS.Inżynier sieciowy lubiący dzielić się wiedzą i pomagać innym zrozumieć zawiłości działania sieci i Internetu.Protokół dokładniej Intermediate...

czytaj dalej