Podstawy BGP
Zaczynamy
Dzisiaj zaczynamy cykl wpisów związanych z protokołem routingu BGP. Pierwszy artykuł jest wprowadzeniem do tematu.
Wpisy z serii BGP:
Stany i wiadomości BGP – jakie wygląda sesja, jakie ma stany i jak jest zestawiana.
Atrybuty BGP – co to jest Local preference, po co jest community i inne atrybuty tras.
Protokół BGP
BGP, a właściwie Border Gateway Protocol to sieciowy odpowiednik firmy kurierskiej realizującej przesyłki międzymiastowe lub międzynarodowe. Kiedy wysyłasz paczkę lub list, np.: do USA, to idziesz na pocztę lub do firmy kurierskiej i nadajesz przesyłkę. Od momentu przekazania kurierowi przesyłki nie interesuje Cię w jaki sposób i którędy zostanie ona dostarczona do odbiorcy. To kurier wybiera najlepszą drogę dla Twojej paczki. Podobnie jest z danymi przesyłanymi przez Internet. BGP odpowiada za znalezienie odpowiedniej ścieżki dla Twoich danych pomiędzy systemami autonomicznymi.
AS – autonomiczna sortownia pakietów?
Poczta i kurierzy mają swoje sortownie, punkty przeładunkowe. W świecie BGP takie punkty przeładunkowe to są systemy autonomiczne. To wewnątrz nich są podejmowane decyzje gdzie dana przesyłka zostanie skierowana. Taka sortownia może być tranzytową, tzn. paczka wychodzi z niej i idzie do następnej sortowni. Może też być końcową, czyli paczka trafia do kuriera, który dostarcza ją do odbiorcy.
W BGP też wyróżniamy dwa rodzaje systemów autonomicznych. Tranzytowe i końcowe.
Technicznie system autonomiczny (autonomous system AS) jest to numer. Na początku była to 16 bitowa wartość. 16 bitów pozwalało na uzyskanie 65536 numerów AS. Kiedy zauważono, że 65536 to trochę mało, zwiększono numer AS do 32 bitów. Dzięki temu zabiegowi mamy do dyspozycji 4294967295 numerów AS. Numery od 64512 do 65534 i od 4200000000 do 4294967294 zostały przeznaczone do adresacji prywatnej i nie mogą nigdy pojawić się w globalnej tablicy BGP. Aktualne dane o ilości AS w Internecie można znaleźć na Potaroo.
Chcesz poznać BGP?
Od podstaw aż po sieć operatorską na dwóch platformach?
Jeśli tak, to zapisz się do programu
BGP – zbuduj silne fundamenty
Prefiksy
No super, ale mamy jeszcze adresy IP, które są przypisane do każdego hosta w sieci. Jak to się ma do BGP i systemów autonomicznych?
Adresy IP grupuje się w podsieci, które w świecie BGP nazywają się prefiksami. Prefiksy z atrybutami są rozgłaszane w BGP przez routery należące do systemu autonomicznego. Atrybuty to parametry przypisane do prefiksu pozwalające na podejmowania złożonych decyzji dotyczących wyboru pożądanej ścieżki. Każdy system autonomiczny zazwyczaj „wie” jak dotrzeć do każdego prefiksu ogłoszonego w Internecie. Zna do niego ścieżkę – ma pełną tablice BGP.
Podsumowanie
Fundamentami BGP są systemy autonomiczne i prefiksy, które mają przypisane atrybuty.
W następnych wpisach zajmiemy się szczegółowo kolejnymi elementami elementami BGP tj.: ustanawianie połączenia, rodzajami pakietów, atrybutami BGP, procesem wyboru najlepszej ścieżki i innymi. Artykuły będą ukazywać się co tydzień. Zachęcam do wpisania się na newsletter – formularz poniżej.
Jeśli masz pytania lub uwagi do artukułu proszę, napisz w komentarzu lub napisz do mnie na kontakt.
Tomasz Mikołajek
Założyciel Showroute.pl
Inżynier sieciowy lubiący dzielić się wiedzą i pomagać innym zrozumieć zawiłości działania sieci i Internetu.