fbpx

Narzędzia

Narzędzia inżyniera sieciowego – bez rejestracji i instalacji

 

Uwaga! Lista narzędzi jest cały czas rozwijana. Aktualizacja: 23.08.2022

 

Looking Glass – Tier 1

Telia– looking glass pozwala na sprawdzenie routingu z 6 ASN, w tym z Telia Carrier (AS 1299) oraz obsługuje IPv6.

Level3/CenturyLink– możemy puścić pinga, zrobić traceroute oraz zweryfikować tablice routing. Możemy również określić parametry tj: ilość wysłanych pakietów lub rozmiar pakietu.

Tata– zbudowany na bird looking glass server. Generuje mapę ścieżek pomiędzy systemami autonomicznymi. Obsługuje IPv6. Wyświetla również tablice routingu z aktywnymi linkami do baz RIR-ów.

 

Looking glass – Tier 2

RETN – rosyjski operator. Możemy wybierać z ponad 50 węzłów, których duża część jest zlokalizowana na terenie byłego ZSRR.Sieć RETN jest oparta w większości o routery Juniper Networks. Można wyświetlić dane w sposób skrócony (terse) jak i dokładny (detail). RETN jako jeden z nielicznych operatorów udostępnia bgp summary dla węzłów. Obsługuje IPv6. Najlepszy looking glass.

Cogent – looking glass posiadający podstawowe funkcje (ping, traceroute dla IPv4 i IPv6) oraz sprawdzenie tablicy BGP, ale tylko w dwóch węzłach.

Hurrican Electric – narzędzie pozwalające na weryfikację tablicy BGP IPv4 i IPV6. Puszczenie pinga i sprawdzenie traceroute. Looking glass HE uzyskane dane wyświetla w formie tabeli, to jest bardzo przydatne w szybkim uzyskaniu informacji. Można również dostać wynik surowy, bez tabel.

 

Looking glass – punkty wymiany ruchu

DECIX – w wyniku ekspansji jest obecny w Monachium, Hamburgu, Dallas, Nowym Yorku, Istambule jaki i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jak i w kilku innych miastach na świecie. Możemy sprawdzić obecność naszych prefiksów w punkcie wymiany ruchu, stan sesji BGP do ASN. Obecnie DECIX obsługuje 1519 ASN i przerzuca 41,5 Tbps.

LINX – punkt wymiany ruchu w Londynie i paru innych miastach w Wielkiej Brytanii. Możemy sprawdzić czy prefiksy są obecne w LINX, stan sesji, interfacesów, traceroute i ping.

TPIX – punkt wymiany ruchu administrowany przez Orange. Narzędzie posiadające te same funkcjonalności jak looking glass Orange.

 

Looking glass – Polska

ATMAN – looking glass operatora ATMAN. Obsługuje IPv6. Można zweryfikować tablice BGP, wysłać pinga i sprawdzić traceroute. Wszystkie funkcjonalności są dostępne dla 3 ASN.

Netia – looking glass ISP Netia. Posiada podstawowe funkcje t.: ping, traceroute oraz weryfikacja tablicy routingu. Dodatkowo obsługuje wyrażenie regularne (regexp) oraz można sprawdzić szybkość pobierania danych z sieci Netia.

Orange/TPNET – możemy sprawdzić traceroute, ping i tablice routingu. Obsługuje IPv6

 

All in One – szwajcarski scyzoryk sieciowca

ViewDNS – narządzie pozwalające na uzyskanie wielu informacji w jednym miejscu tj.:

  • Whois dla domeny i IP
  • Rekordy DNS
  • Traceroute
  • Ping
  • DNSSEC
  • Reverse IP
  • Lokalizacje IP
  • Weryfikacja firewalla Iranu i Chin
  • Propagacje w systemie DNS

I wiele innych.

 

HE BGP toolkit – narzędzie dostarczone przez Hurrican Electric. Pozwala na weryfikację danych w bazach RIR i w Internecie. Możemy uzyskać informację na temat połączeń między systemami autonomicznymi w postaci mapy. Dostajemy również dane na temat rozgłaszanych prefiksów i dane z whois. HE BGP toolkit pozwala na sprawdzenie w jakich punktach wymiany ruchu dany ASN wymienia ruch i z jakich adresów korzysta. Ekstremalnie przydatne przy zbieraniu informacji o dostawcy tranzytu do Internetu.

DNS

DNS Inspect – narzędzie zbierające informacje o konfiguracji domeny. Rekordy DNS, konfigurację SSL, informacje z Whois, obecność w bazach malware.

Dns Checker – nie wiesz czy zmiany w DNS zostały rozpropagowane się w Internecie? DNS Checker pomożę Ci to sprawdzić. Na jednej stronie możesz odpytać 25 serwerów DNS na 6 kontynentach. Możesz sprawdzić rekordy A, AAA, MX, PTR i inne.

intodns – narzędzie do weryfikacji konfiguracji DNS. Wyniki są podawane w postaci tabeli.

Różne

GGC-info – narzędzie od Google pozwalające na weryfikację z którego Google Global Cache korzystamy. Aplikacja jest prosta. Wchodzi na stronę i dostajemy informację z jakiego węzła np.: oglądamy filmy na Youtube. Narzędzie szczególnie przydatne gdy chcemy sprawdzić czy treści z Googla są pobierane przez odpowiednie połączenie.

Akamai node check – narzędzie od Akamai do sprawdzenie jaki węzeł CDN nas obsługuje.

Open Resolver Project – ORP pozwala na weryfikację czy w danej podsieci są hosty odpowiadające na rekursywne zapytania DNS. Są one wykorzystywane do ataku DNS Amplification. Warto co jakiś czas sprawdzić czy w naszej sieci nie ma podatnych serwerów DNS.

ASplain-ASdot – konwerter formatu ASN. Z ASplain na ASdot i vice versa. – serwis który pozwala na sprawdzenie adres jest na black listach i jaka jest jego reputacja. 

IP Location – narzędzie do weryfikacji geograficznej lokalizacji adresu IP. iplocation.io odpytuje db-ip.comipinfo.io oraz maxmind.com

Cleantalk.org – serwis daje możliwość na sprawdzenie czy adres jest na black listach, jaka jest jego aktywność związana se spamem.

Share This